Egy sikeres családi vállalkozásnak nem kell aktívan keresnie a felvásárlókat – időnként maguktól jelentkeznek. „Nemrégiben egy beszélgetésen elhangzott egy ügyfelemtől, hogy néhány évvel ezelőtt váratlanul kaptak egy kéretlen felvásárlási ajánlatot a családi vállalkozásra. Akkor még nem gondolkodtak az eladáson, így visszautasították a megkeresést. Most azonban, hogy a család úgy döntött, hogy valaki másra bíznák a cég jövőbeni irányítását, kissé megbánták, hogy akkor nem foglalkoztak komolyabban az ajánlattal. Az a tapasztalatom, hogy a hasonló történetek gyakoriak a családi vállalkozások körében” – mondja Gál Balázs, a Moore Hungary Financial Advisory M&A igazgatója.
Felvásárlási ajánlatok értékelése egy családi vállalkozás számára
A felvásárlási ajánlatok értékelése elsősorban a cégtulajdonos feladata – különösen, ha egy személyben ügyvezető is. Egy családi vállalkozásban a családtagoknak lehet véleménye az ajánlattal kapcsolatban, de ha valaki nem tulajdonos vagy ügyvezető, nincs jogi felelőssége az ajánlat értékelésében. Fontos azonban, hogy a döntéshozók figyelembe vegyék, hogy mit jelent a vállalkozás a család számára, mert ez befolyásolhatja, hogyan értékelik a felvásárlási ajánlatot.
Az ár nem minden egy akvizíció során
“Csak azért, mert az ár megfelelő, még nem jelenti azt, hogy az időzítés is optimális” – mondja Huth Gabriella a Moore Hungary Financial Advisory partnere. Ha a családi vállalkozás növekedési pályán van, vagy saját akvizíciós tervei vannak, később magasabb értékelést is elérhet. A cégtulajdonosoknak fontos megérteniük a tranzakció időzítésével kapcsolatos kockázatokat és lehetőségeket, és jól kell igazodniuk a vállalat és az iparág dinamikáihoz.
Egy kéretlen felvásárlási ajánlat értékelése
Egy váratlan felvásárlási ajánlatot több szempontból is érdemes megvizsgálni. Miért tett ajánlatot a vevő? Milyen változások várhatók a tranzakció után? Egy stratégiai vevő esetében fennállhatnak működési változások, míg egy pénzügyi vevő esetében az adósságnövekedési és költségcsökkentési tervek fontosak lehetnek. Ezek mind befolyásolhatják, hogy egy családi vállalkozás hogyan értékeli az ajánlatot.
Komolyan vehető a felvásárlási ajánlat?
A felvásárlási ajánlat akkor értékes, ha a vevő rendelkezik a tranzakcióhoz szükséges pénzügyi forrásokkal. Ha a vevő anonim kíván maradni, érdemes óvatosnak lenni, és megfelelő információkat gyűjteni a komolyságáról. „Mindenképpen szerezzünk információt a vevő komolyságáról, mielőtt érdemi tárgyalásokba kezdünk” – tanácsolja Boross Ákos a Moore Hungary Managing partnere.
Az árazás és a tranzakciós feltételek fontossága az akvizíció során
A felvásárlási ajánlat kezdeti ára vonzónak tűnhet, de részletesebb megfontolás után az ajánlat már nem biztos, hogy olyan előnyös. A névleges vételár akár jövőbeni teljesítménytől függhet, és ez jelentős kockázatokat hordozhat. Fontos, hogy az ajánlat tartalmazza a tranzakciós feltételek minden részleteit.
Az ingatlan szerepe a családi vállalkozás eladásában
Sok családi vállalkozás jelentős ingatlanvagyonnal rendelkezik, és ez befolyásolhatja a felvásárlási ajánlat értékelését. Az ingatlan értéke és a cég működése közötti kapcsolat különleges megfontolásokat igényelhet. Az ingatlan kiszervezése a cég eladását megelőzően megoldás lehet, hogy az ingatlan továbbra is a család tulajdonában maradjon.
Mi lesz az eladás után? Tervek a bevétel felhasználására
Egy akvizíció után a bevétel felhasználása kulcsfontosságú kérdés a családi vállalkozás számára. A bevétel szétosztása a családtagok között, vagy annak új befektetésekbe történő reinvesztálása mind olyan döntések, amelyek hosszú távú hatással lehetnek a család jövőjére. Fontos mérlegelni, hogy az eladás milyen következményekkel járhat a család egészére nézve.
A felvásárlási ajánlat elutasítása vagy elfogadása
Sok cégtulajdonos első reakcióként elutasítja a kéretlen felvásárlási ajánlatot. Azonban érdemes lehet megvizsgálni, hogy ki és miért érdeklődik a cég iránt, és mennyiért lenne hajlandó megvásárolni. Az elsődleges vevővel való tárgyalások gyakran gyorsabb tranzakciót eredményezhetnek, de fontos, hogy több érdeklődő bevonásával versenyeztessük az ajánlatokat a legjobb feltételek elérése érdekében.
A teljes értékesítési folyamat és az optimális akvizíció
Amennyiben a tulajdonosok úgy döntenek, hogy eladják a családi vállalkozást, érdemes lehet elindítani egy teljes körű eladási folyamatot. Ez magában foglalja a potenciális vevőkkel való kapcsolatfelvételt, ajánlatok értékelését, valamint pénzügyi, jogi és adózási átvilágításokat. Bár ez időigényes és költséges folyamat lehet, a legjobb feltételek elérésének ez az egyik leghatékonyabb módja.
A megfelelő tranzakciós csapat összeállítása
Egy felvásárlási ajánlat elfogadása vagy elutasítása komoly döntés, amelyhez tapasztalt tanácsadókra van szükség. A tranzakciós csapat kulcsszereplői a tranzakciós ügyvéd, az adótanácsadó és a pénzügyi tanácsadó, akik mind segítenek az eladóknak a legjobb döntések meghozatalában. Egy ilyen csapat nélkül egy családi vállalkozás könnyen hátrányba kerülhet egy akvizíciós folyamat során.
Moore Global
A több mint 110 évvel ezelőtt egy londoni irodából induló Moore Global ma a világ egyik vezető tanácsadó és könyvvizsgáló hálózata. A világ több mint 110 országában jelenlévő hálózat több mint 550 független irodával rendelkezik, munkatársainak száma meghaladja a 37 ezer főt. A csoport árbevétele a legutóbbi pénzügyi év során meghaladta a 4,5 milliárd dollárt.
A Moore Hungary közel 200 fős szakértői csapatával a tanácsadási szolgáltatások teljes körét kínálja az üzleti, pénzügyi, M&A, jogi, adó- és számviteli tanácsadás, a hotel és turizmus, ESG, NIS2 iparági tanácsadás, illetve a könyvvizsgálat területén.
Gyorsan változó világunkban a Moore stratégiai iránymutatással és praktikus tanácsokkal támogatja ügyfeleit a bonyolult szabályozói és változó piaci környezet, valamint iparági adottságok átlátásában és megértésében, ezen keresztül pedig a legjobb megoldások megtalálásában.
A Moore Hungary és szolgáltatásai kapcsán bővebb információ a tanácsadó weboldalán érhető el: www.mooreglobal.hu